Organik Trafiğimi Nasıl Arttırırım ?

Organik Trafik Nedir?

Organik trafik, bir sitenin hiç reklam yapmadan sitesine gelen kullanıcılara verilen isimdir. Bu durum rastgele kullanıcı gibi görülebilir. Bir sitenin organik trafiği iyi ve fazlaysa sitenin arama motorlarında iyi bir sıralaması var demektir. Günümüzde birçok site kendi sitesine birçok Site içi ve Site dışı SEO uygulaması yapmaktadır. Bu uygulamalarda site sahipleri sitelerinin içinde anahtar kelime kullanımına ve içeriklerin kalitesine dikkat eder. İçeriklerin kaliteli olması kullanıcıların sitenin içerisinde daha fazla vakit geçirmesi demektir. Ayrıca anahtar kelime kullanımının doğru olması ve reklamların düzgün yapılması trafiği arttırabilir. Google ads ile sitelerini reklam ederek bu konuda iddialı olduklarını gösterebilirler. Organik trafik özveri gerektiren bir durumdur.
 

Organik Trafik Nasıl Tespit Edilir ?

Sitenizdeki organik trafiği görmeniz için Google bu konuda Analytics aracını uygulamaya koymuştur. Google Analytics sayesinde sitenizdeki kullanıcıların nereden giriş yaptığını, hangi tarayıcıyı kullandığını, hangi saatte girdiğini öğrenebilirsiniz. Günümüzde Dünya’da ve Türkiye’de en çok kullanılan arama motoru Google’dır. Bu nedenle Google araçlarını kullanmak daha mantıklı olacaktır. 
 

Organik Trafik Nasıl Kazanılır ?

Sitenizin organik trafiği kazanmasını sağlama zordur. Bu konuda profesyonel bir destek almak siteniz adına daha olumlu olur. Sektörünüzle alakalı anahtar kelimeleri belirleyip bu anahtar kelimeler ile ilgili makaleleri hazırlayarak sitenizin içeriğine eklemeniz gerekmektedir. Ancak bu durum yeterli değildir. Bunun nedeni siteniz başlangıç aşamasındaysa ilk başlarda bir alan adı otoriteniz olmayacağı için yazdığınız makaleler üst sıralarda yer almayacaktır. Bu durum sizin organik trafik almanıza engeldir. Sitenizle alakalı yapacağınız site dışı SEO çalışmaları önem kazanmaktadır. Site dışı SEO çalışması gazeteler, sosyal medyalar, televizyonlar, video siteleri, görsel siteler ve birçok reklam verme aracını kullanmanız gerekmektedir. Ayrıca bu reklam araçlarını hedef kitleye uygun kullanmak daha yararlı bir adım olacaktır. Hedef kitleniz gençler ise bunun için sosyal medya ve video siteleri tercih edilebilir. Günümüzde sosyal medya ile içi dışı bir olan birçok genç bulunmaktadır. Hedef kitleniz orta yaşlı veya herkes içinse bu durumda sosyal medya, televizyon ve gazete gibi birçok reklam verme aracına reklam verebilirsiniz. Bu durum sizin sitenizin trafiğini arttıracak önemli unsurlardır. Site içi SEO ve site dışı SEO birbirlerini tamamlar. Bu durum sizin sitenizin prestijini arttırır ve alan adı otoritesi kazanmanızı sağlar. Ayrıca alan adı otoritesi güçlü olan sitelerin kullandığı anahtar kelimeleri kullanmak kısa vadede sizi hüsrana uğratabilir. Eğer bunu uygulayacaksanız uzun vadeli bir program yapmalısınız. Bütün bu istikrarınızı koruyarak planlı ve disiplinli bir şekilde ilerlemelisiniz. Bu tarz küçük detaylar hakkında bilgi sahibi olarak gereken yardımları alırsanız sitenizin prestiji artacaktır. 

 

Site Trafikleri Hakkında Püf Noktalar

Sitenizi Google üzerinde yapılan bir arama sonucunda ziyaret eden bir kullanıcı sorusuna cevap almak isteyecektir. Bu durum normaldir ve Google’da bu şekilde düşünür. Bu nedenle ziyaretçilere istedikleri bilgiyi ve sayfayı olabildiğince hızlı vermeye çalışmalısınız. Başlangıç aşamasında hedef kitlenize uygun içerikleri üretmek birinci amacınız olmalıdır. Daha sonrasında rakiplerin organik trafiklerini kontrol ederek onlarla nasıl mücadele edeceğiniz hakkında fikir almalısınız. Çeşitli site dışı SEO çalışmalarınızı buna eklerseniz yol kat etmeniz mümkündür. Sitenizin mobil optimizasyonu olması diğer rakip sitelerle aranızda fark yaratmanızı sağlayabilir. Rakiplerinize yaklaşmak veya daha prestijli bir yerde yer almak istiyorsanız farklı ve faydalı içerikler üretmelisiniz. Böylelikle o alanda iyi bir yer almış olacak ve yeni prestij sahibi site siz olacaksınız.