En İyi Ücretsiz Site Hız Testi Araçları

En İyi Ücretsiz Site Hız Testi Araçları

Google'un Temmuz 2018’de yayınını yaptığı güncellemede, mobil web page hızı yapılan güncellemelerle daha da önem kazandı. Bu yüzden sitenizin hızı Google sıralaması için altın kurallardır bir tanesi bu nedenle hem mobilde hem masaüstü sitenizin hızını artırmalısınız. Ayrıca sitenizin hızı sayfanıza giren ziyaretçileri olumlu yönde etkiler. Bu makalemde sizlere en iyi bedava dağıttığı website hız testi araçlarını anlatıcam.

Yapılan arama motoru optimizisayonu çalışmalarında web site hızı optimizasyonu son derece önemlidir. Sitenizin hız performansının ziyaretçiler tarafından ne kadar değerli olduğunu gösteren bazı istatistikler veriyim.

Sitenizde olucak 1 saniye gecikme ziyaretçilerin %60 ını kötü etkiliyor.
Ziyaretçilerin %58 sı 3 saniyeden geç açılan siteleri beklemeden çıokayıyor.
Sitenizde olucak 1 saniyelik gecikme dönüşüm oranlarını %7 düşürebiliyor.
İnternetteki sitelerin %47’si 2 saniyeden daha az bir sürede açılılıyor.
İnternet üzerinden alışveriş yapıp kötü bir durumla karşılaşanların %44'ü bunu arkadaşlarını söylüyor.

Bu yüzden site hız testi araçlarıyla sitenizin hızını sık sık ölçmelisiniz. website online hız testi araçları sitenizin hızını nasıl daha arttırabilirsiniz diye take a look at den sonra rapor sunar ve bu sayede sitenizinin performansını arttırabilirsiniz. web page hız testi araçlarını tanıtalım. İlk olarak PageSpeed Insights aracını tanıtıyim.

 

PageSpeed Insights

En yaygın bilenen Google'un bir yazılımı lan website hız testi araçlarından PageSpeed Insights, hem mobil hem de masaüstü sitenizin hızını ölçer ve ölçüm yaptıktan sonra size sitenizin hızını nasıl arttırırsınız diye detaylı bir rapor verir. Sitenizin hızının ve sitenizin açılış hızını arttırmak konusunda sitede ki hataları belirtir ve hataların ortadan kaldırılması için öneriler sunar.

PageSpeed Insights hız testine girince mobil ve masaüstü olarak iki ayrı hız raporu verir. İlk zengin içerikli boya, ilk anlamlı boya, hız indeksi, etkileşim süresi gibi kriterlerden elde edilen raporları görebilirsiniz. Burada yer alan veriler sitenizin hızını arttırma amaçlı önemli kriterlerdir. PageSpeed Insights aracı sitenizin hızıı 100 üzerinden puanlayarak yavaş, orta ve hızlı biçiminde belirtiyor. Ayrıca burdaki puanınızı artworkırmak için size detaylı rapor sunuyor. PageSpeed Insights website online hızı take a look at aracına burdan ulaşabilirsiniz.

 

Test My Site

Sitenizin hızını ölçer Test My Site, mobil, masaüstü cihazların performansını ölçen, veriler ışığında sunan bir araçtır. kısa süre içinde test My website ile sitenizin raporunu görebilirsiniz.
 

Sitenizi Test My Site aracında taradığınızda siteiz 2,5 saniye ve üstüne bir sürede açılıyor ise Google siteniz yavaş diyor. Sitenizi test My web site aracıyla check ettikten sonra aşağıya inerseniz sitenizin hızını çoğaltmak için size bazı tavsiyeleri olacaktır. Vede bedava dağıttığı bir biçimde rapor oluştur diyerek mail adresinize detaylı bir repor gönderebilirsiniz. Benim en sevdiğim özelliği ise rakip sitelerinizi girerek sitelerinizi karşılos angelesştırabiliyorsunuz. internet sitenizin hızını 4 bölümde değerlendiriyor. Yaptığınız test sonucu test My website online sitenizi kusursuz olarak adlandırılıyorsa siteniz mobilde 3 saniyeden kısa bir sürede açılıyor demektir. Sitenize iyi diyorsa 3 ile five saniye arasında ziyaretçilerin karşısında yüklenmektedir. Makul yani orta değerlendirmesi yapıyorsa mobilde 5 ile eight saniye arasında bir yüklenme hızına sahipsiniz demektir. take a look at My website take a look at sonucu sitenizi okötü olarak değerlendirmiş ise siteniz mobilde 8 saniye ve üstü sürede açılıyor demektir.

 

GTmetrix

Bir diğer hız testi araçlarından olan GTmetrix, sitenizin performansı ve hızı hakkında bedava dağıttığı rapor veren sitedir. GTmetrix sitenizin peroformasını one hundred üzerinden değerlendiriyor. Vede siteniz wordpress ise GTmetrix eklentisini kurabilirsiniz. GTmetrix, sitenizin hızını çoğaltmak için bir sürü özelliği vardır. Sitenizin performansını üç kriter ile anlatmaktadır. Bunlar; sayfa yükleme süresi, toplam sayfa boyutu ve toplam istek sayısı.